ÖVRIGT / Smycken / Ring 11266302
nr 1126 6302
Ring
silver, paste
måndag 28 augusti 2017
kl 18:42:13
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)